هزینه چاپ کتاب

بسیار مشاهده شده است که نویسندگانی با ذوق و خلاق اقدام به تالیف کتاب هایی می کنند ولی برای چاپ اثر خود با چالش های فراوانی مواجه می­شوند. برای فرار از این چالش لازم است بین نویسنده و ناشر شفافیت وجود داشته باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم در اولین گام ناشر که مهمترین گام نیزمحسوب می شود، اقدام ناشر معتمد خود را انتخاب کنید.

در این مقاله قصد داریم نحوه محاسبه قیمت پشت جلد کتاب و همچنین هزینه یک چاپ کتاب را برای شما عزیزان تشریح نماییم، تا شما نیزبرآوردی از هزینه چاپ خود داشته باشید.

عوامل مهم درهزینه چاپ کتاب

در شکل زیر عوامل تاثیر گذار در چاپ کتاب نشان داده شده است. هزینه چاپ کتاب را می­توان به دو دسته هزینه قبل از چاپ و هزینه بعد از چاپ تقسیم نمود.

1- هزینه های آماده سازی کتاب برای چاپ

  • تایپ

این بخش بنا به نوع کتاب شما باید با استانداردهای تایپ کتاب آشنا باشید. اینکه موضوع کتاب شما چیست و قطع کتاب شما چه اندازه است،در تعیین اندازه فونت تایپ کتاب شما موثر است. تایپ کتاب های هنری به ویژه کتاب های موسیقی دارای بالایی می باشد.

  • ویراستاری

هر کتابی که نوشته می‌شود نیاز به ویراستاری دارد. تفاوتی ندارد که چه کتابیبا چه موضوعی می نویسید. ویراستاری خوب در فهم و درک مطالب کتاب شما تاثیرگذار است. اگر کتاب شما تخصصی است حتما از یک ویراستار متخصص و مرتبط با موضوع کتاب خود استفاده کنید.

  • صفحه آرایی

صفحه آرایی چیست هنر فواصل خطوط، فاصله از حاشیه ها، زیباسازی و طراحی گرافیکی صفحات، جاگذاری مناسب عکس ها و … می باشد. انتخاب مناسب رنگ ها جهت چاپ با کیفیت، دید خلاقانه و طراحی قوی از دیگر فاکتورهای یک صفحه آرایی مناسب است. به عبارت دیگر صفحه آرایی هنر جذب توجه مخاطب به مطالب است. صفحه آرایی خوب موجب می شود تا مخاطب از نظر روانشناسی با کتاب ارتباط بیشتری برقرار کند.

  • طرح روی جلد

طرح روی جلد کتاب اولین بخشی از کتاب است که مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند. پس توجه به یک طرح زیبا و جذاب که متناسب با موضوع کتاب شما باشد نکته مهمی است. در طراحی جلد کتاب دانستن قطع کتاب، تعداد صفحات، راست چین یا چپ چین بودن کتاب ضروری است.

2- هزینه های چاپ کتاب

  • هزینه اخذ مجوز

پس از آماده سازی اثر قدم نوبت به اخذ مجوز می رسد. این مرحله که در اصطلاح مجوز قبل از چاپ گفته می شود توسط ناشر انجام می شود.

  • هزینه چاپ

هزینه چاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد. تیراژ کتاب، نوع کاغذ، نوع جلد، نوع چسب، سلفن و تعداد رنگ چاپ ( سیاه و سفید، دو رنگ یا چهار رنگ) تعیین کننده قیمت چاپ هستند. همچنین نوع چاپ کتاب که به صورت دیجیتال چاپ شود یا بصورت افست، تاثیر بسیار زیادی برروی قیمت تمام شده کتاب خواهد داشت. افزایش روز افزون قیمت کاغذ و هزینه تمام شده چاپ، موجب کاهش سود ناشران و نویسندگان شده است.

 

محاسبه قیمت پشت جلد کتاب

به قیمت کتابی که برای فروش در دسترس مخاطبان قرار می گیرد قیمت کتاب یا در اصطلاح قیمت پشت جلد گفته می شود. قیمت پشت جلد به عوامل زیر بستگی دارد.

  • هزینه آماده سازی و هزینه چاپ: در بالا بطور کامل توضیح داده شد.
  • حق تالیف: مقدار حق الزحمه نویسنده است که بستگی به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده دارد ( اعتبار، خبرگی و شهرت یک نویسنده در مقدار حق الزحمه و نیز نوع قرارداد تاثیرگذار است)
  • حق الزحمه ناشر: مقدار حق الزحمه ناشر به نوع قرارداد بین ناشر و نویسنده مربوط می شود. اعتبار یک ناشر در حوزه نشر نیزعامل مهمی در این زمینه است.
  • هزینه پخش کتاب: پس از چاپ کتاب شما، مرحله بعدی «پخش کتاب» است. اینکه کتاب شما در نقاط مختلف کشور دیده شود مهمترین خواسته هر نویسنده و ناشری است. به همین علت برای پخش و توزیع کتاب هزینه قابل توجهی صرف می شود. معمولا هزینه پخش کتاب بین 40 تا 50 درصد می باشد!

با توجه به توضیحات بالا فرمول محاسبه قیمت کتاب به شکل زیر می باشد:

هزینه آماده سازی کتاب + هزینه چاپ  +حق تالیف + حق الزحمه ناشر+ هزینه پخش کتاب = قیمت پشت جلد کتاب

این فرمول نشان می دهد اگر به یک نویسنده مقدار حق التالیف بالایی را پیشنهاد دهند در عمل امکان پذیر نیست.

پس اگر درصد بالا در فرمول بالا نمی گنجد چگونه به کتاب های یا نویسنده های خوب پیشنهاد وسوسه انگیز داده می شود؟!

بیایید با هم یک مثال عملی حل کنیم. مثالی که به واقعیت نزدیک است. فرض کنیم قیمت پشت جلد کتاب شما 100 هزار تومان باشد. اگر هزینه آماده سازی و چاپ را 40 درصد در نظر بگیریم، هزینه پخش کتاب نیز حداقل 40 درصد باشد، برای نویسنده و ناشر تهر کدام 10 درصد باقی خواهد ماند!

سوالی که مطرح است این است که پس سود کتاب کجاست ؟! سود کتاب زمانی اتفاق می افتد که کتاب شما به عنوان کتاب مرجع و پر فروش شناخته شود. در این صورت کتاب شما با تیراژ بالا چاپ خواهد شد و هزینه تمام شده چاپ کتاب پایین می آید و در نتیجه سود کتاب بیشتر می شود.

جمع بندی: محاسبه قیمت پشت جلد و هزینه تمام شده چاپ کتاب به عوامل بسیاری بستگی دارد. تغییر کیفیت هر یک از این عوامل موجب ارائه پیشنهادات مختلف برای چاپ به شما میشود. به عبارت ساده تر هیچ ارزانی بی علت نیست!

همچنین در صورتی که سرمایه گذاری از سمت ناشر صورت گیرد و امکان فروش کتاب شما بالا باشد، حق التالیف پرداختی طبق فرمول حدود 10 درصد از قیمت پشت جلد خواهد بود. که این 10 درصد تقریبا معادل 50 درصد از سود کل فروش هر جلد کتاب خواهد بود. اگر کتاب شما پرفروش باشد و به عنوان مرجع شناخته شود سود شما می تواند بیشتر باشد. اما درصدهای بالا تراز 15 برای نویسنده شاید خوش آیند باشد اما طله ای بیش نیست!

مطالب مرتبط

راه های ارتباطی

ایمیل:

info@mashahirehonar.com

تلفن ثابت:

02177850484

تلفن همراه:

09127094059